Çilingoz: Huzurlu bir tatil

Çilingoz İstanbul ilinin Çatalca ilçesinde yer alan bir Tabiat Parkıdır.  Plajı ormanı piknik yerleri ile takdirlerinizi taçlandıracak olan Çilingoz adeta İstanbul içindeki gizli Cennet olarak biliniyor. Pek çok aktiviteye de olanak tanıyan Çilingöz Tabiat Parkı şehirden uzaklaşmadan farklı bir boyuta geçebileceğiniz nadir yerler arasında bulunuyor.  

Burada kamp kurup Bungalov evlerde konaklama yapıp doğaya karışabilirsiniz. Ayrıca Çatalca içinde Çilingoz dan sonra gezebileceğiniz farklı yerlerde bulunuyor.  Bol oksijen deniz, kum, güneş için her fırsatta gidebileceğiniz ve asla sıkılmayacağınız Çilingoz ilk hafta sonu kaçamağınızın hedef rotası olabilir

Çilingoz Tabiat Parkı 2005 senesinden bu yana yaban hayatı koruma sahası ilan edilmiş durumda. Bu sebeple de alanda av yasağı var. Bölgedeki ağaç türleri arasında koyun iki yanındaki yarlar, mağaralar ve dere kenarlarının yanı sıra kumul üstündeki bitki örtüsü sahile ayrı bir güzellik katıyor.

Bölgede görebileceğiniz ağaçlar arasında kayın, Kızılağaç, Gürgen ve saçlı meşe bulunuyor. Koruma altındaki canlılar arasında ise bıldırcın, karabatak, çulluk, Atmaca, ağaçkakan, Leylek ve saksağan gibi kuş türlerinin yanı sıra geyik, Karaca, tilki, Sansar, kurt, çakal, sincap gibi türlerde yer alıyor.

2011 yılında Tabiat Parkı ilan edilen alanın yanında Çilingoz derisi bulunuyor.  Ayrıca Çatalca’nın ilçesi sınırları içinde İstanbul’un su ihtiyacını karşılayan yıldız diğer adıyla Istıranca Dağları’nın büyük bir kısmına da görebilirsiniz.

Çilingoz Tabiat Parkı iklim koşulları ve yoğun bir yapılaşma olmaması sebebiyle deniz kirliliği olmadığı için doğal güzellik olarak ziyaretçilerini karşılıyor. Temiz bir deniz arayışınız varsa İstanbul içinde bulabileceğiniz en iyi alanlardan biri olan Çilingoz denizi’nin olumsuz tarafı ise Karadeniz kıyısı olması sebebiyle dalgalı olması.

Çilingoz Tabiat Parkına giriş oldukça uygun bir fiyatla sağlanabiliyor sahip olduğu olanaklar düşünüldüğünde benzer alternatiflerle kıyaslandığında fiyatlar gayet makul. Çilingoz Tabiat Parkına ister kendi aracınızla gelebilirsiniz. İsterseniz de halk otobüsleriyle Yalıköy’e gelip oradan da taksi ile gelebilirsiniz.

No Comments

Post A Comment

Click to Chat!